Lider Nove Srbije neće platiti 1,3 miliona dinara sudski dosuđene odštete novinaru Vladimiru Ješiću jer je Osnovni sud ukinuo izvršno rešenje zato što nije napisano ćirilicom.
U Osnovnom sudu u Čačku rekli su za „Blic“ da se sudsko veće prilikom donošenja odluke o ukidanju rešenja o izvršenju naplate novčane kazne Iliću isključivo rukovodilo Ustavom, po kojem je ćirilica službeno pismo. Predsednica veća koje je donelo tu odluku bila je Gordana Šuluburić, a sudije Tatjana Kandić i Svetlana Mitrović.
‘O tome moramo voditi računa, a ovakva odluka je morala biti doneta jer je to nalagala i dosadašnja sudska praksa. I druge sudske odluke u različitim sudovima ukidane su zbog latiničnog pisma. Tu ne vidim ništa sporno’ – rekla nam je jedna od članica sudskog veća u ovom slučaju.
U sudu tvrde da to što je jedna od stranaka u postupku bio Velimir Ilić nije imala nikakvog uticaja na članove sudskog veća: Ministra Ilića posmatrali smo kao i svaku drugu stranku u postupku!
Sud je doneo pravosnažnu presudu po kojoj ministar Ilić mora da isplati novčanu odštetu novinaru Ješiću jer ga je na snimanju intervjua za novosadsku Televiziju „Apolo“ 2003. godine šutnuo nogom, izvređao, ispsovao i pokušao fizički na njega da nasrne.
Sud u Čačku još 19. juna odobrio rešenje o prinudnom izvršenju i uputio ga na adresu Ilićevog ministarstva i Vlade po kojem je nadležna isplatna blagajna dužna da Iliću skida dve trećine plate u ministarstvu i taj novac uplaćuje Ješiću. Ali pare zbog „neobjašnjivih“ teškoća, kako je rekla Horovic, nikada nisu stigle.
– Ovo je odluka koja pokazuje svu bahatost i bezobrazluk kojim se služe Velimir Ilić i njegovi politički saborci i upravo ovakve sudske odluke pokazuju građanima Srbije da zakon nije isti za sve – rekao je Ješić.
On podseća da je osoba koja je Ilića napala 2010. godine u rekordnom roku sprovedena i osuđena na dve godine zatvora, dok njegov sudski proces traje već 10 godina. Podsetio je i da je protiv ministra građevinarstva podneo i krivičnu prijavu zbog istog slučaja, ali se Ilić tada pozvao na poslanički imunitet i izbegao suđenje.
Oba pisma ravnopravna
.
U Ustavnom sudu rekli su za „Blic“ da je odluka Osnovnog suda u Čačku preterano formalistička i da odudara od sudske prakse. ‘Ustavni sud je odbacivao sve ustavne žalbe koje su pozivale da je presuda dostavljena na latinici’, rečeno je „Blicu“ u Ustavnom sudul. Sudija Vrhovnog kasacionog suda Maja Kovačević kaže za „Blic“ da njoj nije poznato da je sud odbio neki dopis zato što je na latinici: ‘U sudskoj praksi, kao i u državi, u upotrebi su ćirilica i latinica i tu nema razlike. Nije mi poznat takav slučaj da je sud odbio neki dopis jer je na latinici’, napominje Maja Kovačević. Maja Mičić, direktorka Inicijative mladih za ljudska prava, kaže da je odluka čačanskog suda jasan primer kako se ustavni i zakonski okvir kao i procesne norme mogu lako upodobiti onome što je politička volja i dominacija političke sile, a na štetu pravičnosti i pravde. ‘Iznova se otvara pitanje kome služi i koga zastupa naš pravosudni sistem, oštećene, žrtve ili političku elitu’. kaže Mičićeva.
Blic, 26. decembar, Velju Ilica cuva sud u Cacku, ministar nece dati ni dinar novinaru koga je napao